O nás/ something about me

NĚCO O NEJEN MÝCH ŠELTIÍCH (vyšlo v čas. Pes přítel člověka)

 

Chovatelská stanice Perla z Polabí vznikla v roce 2000, ale moje cesta k pejskům, jejich chovu a výcviku je mnohem delší. Začala již v dětství tím, že jsem strkala svoje dětské ručičky za plot a později domů vodila zatoulané psy. 

První kynologické zkušenosti jsem sbírala se středním kníračem Džespou, kterého pak vystřídal můj první vlastní pes - plavý briard Aicare. Tento dominantní a nepřehlédnutelný pes mě vyškolil ve výcviku i v péči o srst. Miloval obrany, ale figuranti nemilovali jeho. Neměl rád česání, ale jeho kozí srst vydatně plstnatěla. Když nás ve 12 letech opustil, tak už jsem si život bez psa nedovedla představit, ale učarovalo mi plemeno ovčáka mnohem menšího a praktičtějšího - sheltie.

Moje první sheltie měla být tricolorní fenka. V roce 1998 bylo ale ještě vrhů sheltií u nás docela málo a já byla docela netrpělivá... Moje první fenka byla dominantně zlatá. Lady (Balantynka z Velzu) mě zasvětila do tajů citlivé duše  shetlandského ovčáka, učila jsem se s ní, jak je těžké být, v tomto plemeni plném rozdílů, chovatelem. Společně jsme odchovaly tři vrhy štěňátek. Současně jsem se s ní začala věnovat sportu tenkrát u nás téměř v plenkách - agility. Ladynky vážný úraz na čas přerušil naše sportování a v té době manžel svolil, že si pořídíme dalšího psa a v naší rodině přibyla fenka našeho národního ovčáckého plemene - chodského psa. (Mohla to být docela klidně i další sheltie, ale chlapi nějak víc tíhnou k větším plemenům:-) ).Choďácká linie v mojí chovatelské stanici ale nevznikla. Egira Prima Nova přes několik pokusů nikdy nezabřezla. Přesto mě zkušenost s tímto plemenem a zejména vedením chovu nesporně obohatila a výcvik Egiry přinesl další zkušenosti s chytrým, věrným, ale labilním psem.   
Moje touha po tricolorní sheltii mě v době, kdy už jsem se v plemeni trochu orientovala, dovedla k chovatelce, jejíž feny se mi líbily a zamluvila jsem si u ní fenku ze zahraničního krytí. Asi už tušíte, že jsem si domů tricolorní štěně nevezla. V naší domácnosti přibyla zlatá fena Keep Smiling z Ďáblovy studánky - skutečná zakladatelka mého chovu. S ní jsme pak objevovali svět výstav a zažili i první úspěchy. Jako všichni naši pejsci i ona byla uvedena do světa agility. Počáteční nadšení ale vystřídalo složité ladění vedení při závodech. 

A pak se najednou objevily u nás tricolorní feny hned dvě. Prostě nešlo odolat. Nejdříve to byla Flower ze Sklaní vyhlídky, která byla velkým překvapením ve vrhu, ve kterém se očekávala jen zlatá štěňata po švédském fešákovi Mybackens Bonny M. To byl leden roku 2007. V únoru se Smajle narodily dvě tricolorní fenečky a dva zlatí pejsci. Obě fenky byli povahově úžasné a tak jsme si tu větší a dravější nechali.  Na starost jí dostala moje tenkrát dospívající dcera, která mě mou chovatelskou cestou z velké části provází. Jejím velkým koníčkem je fotografování zvířat a grafické zpracování presentací. Dnes je majitelkou chovatelské stanice Fox Tale.  Nedílnou součástí našeho týmu jsou pánečci našich odchovů. Eva Zezuláková a A3Dark Cherry Perla z Polabí, Martin Vlk a JCh.Graffiti Perla z Polabí a Girl ze Sedlmajerovy vily, Matějkovi a JCh.Hooligan Perla z Polabí, Zuzka Součková a Top Topic Perla z Polabí a v neposlední řadě moji rodiče, kteří jsou mou velkou oporou a současně velkými milovníky šeltií. 

Koncem roku 2009 se naše smečka na čas rozrostla o fenku border collie a naše aktivity se rozšířily ještě o pasení oveček. Ukázalo se, že zejména naše Jenny (Essence of Love Perla z Polabí) má na pasení velké nadání a kromě toho je neskutečně rychlá i v agility. A co je hlavní, zdá se, že tyto úžasné vlastnosti je schopná předávat i svým dětem. Pasení pak stalo mojí další aktivitou, které bych se chtěla do budoucna věnovat. 

Při hledání vhodného parťáka pro moji maminku jsem se zamilovala do malého kontinentálního španěla. V roce 2015 se papillonka Iluze Camilla Altair, kterou mi přenechala Kateřina Tothová stala mým věrným mazlíčkem. Papiloni tak rozšiřují můj chovatelský záběr. K šeltiím se ale báječně hodí a mohu je doporučit všem, kteří chtějí chytrého a aktivního společníka do bytu. S Kateřinou jsme pak společně přivezly ze Slovenska ještě papiloního pejska od paní Kataríny Láclavové. Lexus Noblesse charm je jak říká Kačka, jediný chlap v její chalupě. K nám jezdí na hlídání, když už má těch ženských až nad hlavu. Toto plemeno mi velmi učarovalo a chtěla bych se jeho chovu v budoucnu věnovat víc. Zatím se rozkoukávám. Moje první odchovy mi ale dělají radost a doufám, že i jejich majitelům.

Roku 2016 jsme se přestěhovala s partnerem do nádherného místa naší země s roztomilým jménem Číčová v Čermné nad Orlicí. Naším snem bylo vybudovat malou farmu, na které budou podmínky k chovu a výcviku psů ovčáckých i jiných. 
Novým parťákem se nám stala krátkosrstá border collie z chovu Petry Opočenské - Bee Foderra. Podařilo se z ní vychovat správného farmářského pomocníka. Stala se mým průvodcem v pasení v CS stylu. Dosáhly jsme spolu úrovně IHT CS1 a musím přiznat, že brzdou dalšího pokroku jsem byla já. V pasení tradičním stylem jsem měla možnost pracovat nebo trénovat mnoho různých plemen. 
Sen se v roce 2022 rozplynul a já se vrátila do Hradce Králové. 

Přes všechny tyto jmenované aktivity je mým hlavním cílem chov shetlanského ovčáka. Psa, jehož domovina je na Britských ostrovech a proto bych ráda zůstala věrná britskému typu a standardu. Chov ovčáka malého vzrůstem, přesto pracovně upotřebitelného. Takové pracovní využití předpokládá nejen dobrou stavbu těla, ale i upevňování vhodných povahových vlastností a zohledňování zdraví jedinců využívaných v chovu. Studium předků, genetiky a genetický přenosných onemocnění i nespočet jedinců plemene, které jsem měla možnost vidět u nás i na velkých výstavách ve Švédsku, Rakousku, Slovensku a Polsku mě utvrdilo v poznání, že ideální sheltie zřejmě neexistuje.

Chovatelství je cesta. Cesta, na které se učíme z neúspěchů. Je to cesta trnitá a jen málokdy korunovaná vavříny. Některé úspěchy nám nahraje náhoda, některé jsou dílem promyšleného úsilí. Doufám, že ten druhý způsob vede k trvalejším úspěchům, ale kdoví. Příroda je mocná a mnohé její nástrahy nám zůstavají skryté...

Jsem šťastná, pokud se u nás spojí osudy malého štěňátka s jeho "člověkem" a stanou se z nich nerozluční kamarádi. Takový "člověk" pak odpustí svému pejskovi všechny jeho "chyby" stejně tak, jako je pes celý život odpouští nám.


Moje zkušenosti z kynologického světa:

od roku 1987 do roku 2003 základy sportovní kynologie

od roku 1999 doposud aktivní účast na závodech agility (nejvyšší výkonnost A3)
(v letech 2004 - 2009 jako instruktor)

od roku 2009 první zkušenosti z pasení (zvláště tradičním stylem), v roce 2010 první účast na závodech, pořádání výcviku v pasení pro plemeno šeltie ve Vysokém Újezdě, 2011 školení pro instruktory a rozhodčí v pasení TS - p. Scheld (DE), 
od roku 2011 oficiálně instruktor pasení pro TS, 
v roce 2012 školení pro instruktory a rozhodčí v pasení TS - p. Heintz (Fr)
v roce 2015 - 19 trénujeme pasení převážně u Daniely Rájové a absolvovali jsme intenzivní trénink u Alaxandry Rosiak (PL)
Od roku 2017 také trénujeme na vlastních ovečkách v Čermné nad Orlicí
 v roce 2017  jsem absolvovala seminář v pasení CS stylem u Philipe Heintze (Fr) s naší mladou border collií, potom o rok později
seminář pod vedením Marty Chmiel (Pl) pro CS styl
roku 2020 seminář finské rozhodčí a trenérky Sinikky Kumpusalmi pro tradiční styl

v rámci znalostí o plemeni shetlandský ovčák:
od roku 1999 účast na několika seminářích o plenemi vedených zahraničními rozhodčími pořádaných kluby. Z nich nejpřínosnější byl v roce 2012 výklad standardu sheltie od angické rozhodčí Maureen Bywater.

Účast na mnoha výstavách specializovaných na plemeno, několika světových výstavách (Stockholm, Poznaň, Salzburg) a to jako divák, vystavovatel i vedoucí kruhu. Práce pro klub chovatelů šeltií (SHELTIE CLUB CZ), v jeho výboru pak od roku  2010 do roku 2015.
V roce 2008 jsme připravovaly vydání první specializované knihy o sheltii u nás - CZ SHELTIE 2008 "Handbook" (autoři: M. Svobodová, J. Zemková, M. Hejduková, K. Hejduková). 

uplatňování moderních výcvikových metod: 
trvalým zdrojem informací je moje trenérka a kamarádka Jana Zemková (agility podle Silvie Trkman, klikr trénink, agility bez překážek), knihy 
2012 seminář o pozitivní motivaci (Kucková) 
2014 kniha "Trénink je rozhovor" - František Šusta
2019 seminář pod vedením Františka Šusty