Plánované vrhy sheltie /planned litters Sheltie

 

 

V roce 2022 plánuji štěňata po 
 Charlie´s Angel Perla z Polabí (viz. aktuální vrh). 
Pravděpodobný termín odběru konec května. 

a

na podzim po Bohemian Rhapsody Fox Tale (zlatá). 

PROSÍM ČTĚTE TEXT NÍŽE!

   
 


Štěňátka u nás mají důslednou socializaci jako důležitý dar do života. Žijí s námi v bytě, kde poznají všemožné zvuky domácnosti. Když trochu povyrostou, rozběhnou se po zahradě, kde dovádějí společně s dospělou smečkou. Poznají okolní svět, jízdu autem, jiná zvířata i lidi. Podstoupí vyšetření n dědičné očné vady. Samozřejmostí je pro nás očkování, odčervení a vybavení očkovacím průkazem či petpasem. Štěňatka označíme mikročipem. Naše přírůstky vychováváme s láskou a máme velkou radost, když můžeme s jejich novými majiteli zůstat v kontaktu.
Potkat se s námi a našimi šeltiemi můžete na závodech agility, pasení, na výstavách i klubových akcích. Rádi Vám uvítáme i u nás doma.


Všechna štěňátka od nás mají průkaz původu, který je registrovaný pod FCI. 


If you are interested in any of the planned litter, I will be glad to contact me by e-mail. Tell me what you plans  with your puppy, what's important to you and what not. Also write something about you and the family in which the dog will live. I like to meet you personally. Every "dog" visit is welcomed in my home.  Reservations are not possible earlier than puppies are 6 weeks old .It's the only way to choose the best candidates for them. In the meantime, however, I have contacts with all those interested, I am interested in their ideas about the future family member and I am willing to answer all the questions:) 

Puppies in our kennel have a consistent socialization as an important gift to life. They live with us in the house, where they know all kinds of household sounds. When they grow up a bit, they run to the garden where they play together with the adult pack. They know the outside world, driving by car, other animals and people. Before selling puppies are tested for hereditary eye defects.
They are of course vaccinated, deworming and have petpas. Puppies are marked with a microchip.
We educate our children with love. It is important for us to stay in touch with new owners.

All puppies from us have a PEDIGREE, which is registered under the FCI.